Endodoncja – leczenie kanałowe może uchronić ząb przez usunięciem
Stosowane przez naszych lekarzy-stomatologów nowoczesne metody leczenia endodontycznego, innowacyjne technologie, zaawansowane urządzenia diagnostyczne, leczenie w powiększeniu (mikroskop) oraz nowoczesny sprzęt do wypełniania kanałów, pozwalają na dokładne i bezbolesne przeprowadzenie leczenia.
Po zakończonym leczeniu w obrębie korzeni zęba, zawsze wymagana jest odpowiednia odbudowa, wzmacniająca jego osłabioną strukturę. Podjęcie próby leczenia kanałowego może uchronić ząb przed jego usunięciem i w konsekwencji przed takimi skutkami jak przesuwanie zębów sąsiednich, wysuwanie się zębów przeciwstawnych, zwyrodnienia w stawie skroniowo-żuchwowym, zaburzenia wymowy, utrudnione rozdrabnianie pokarmów i defekt estetyczny.
Leczenie kanałowe – wskazania
- głębokie ubytki próchnicowe prowadzące do zapalenia miazgi
- choroby przyzębia – zespół endo-perio
- urazy zębów prowadzące do obumarcia miazgi
- zęby martwe
- zęby z niepoprawnie wyleczonymi kanałami
- zęby ze zmianami zapalnymi w okolicy wierzchołków korzeni
- to leczenie z wyboru, które stosujemy aby uratować ząb przez usunięciem
Zaawansowana endodoncja
w Dentis Arte
- pierwotne leczenie kanałowe
- ponowne leczenie kanałowe (reendo)
- usuwanie złamanych narzędzi z kanału zębowego
- zamykanie perforacji w obrębie kanałów korzeniowych
- usuwanie starych wkładów koronowo-korzeniowych z kanału zębowego
- wyszukujemy dodatkowe kanały
- zajmujemy się mikrochirurgią endodontyczną – resekcje korzeni zębów

Dzięki wysokiej klasy urządzeniom i doświadczeniu lekarzy, endodoncja w DentisArte wpisuje się w najwyższe światowe standardy leczenia kanałowego.
Jak przeprowadzane jest leczenie kanałowe?
- przed rozpoczęciem leczenia diagnozujemy problem wykonując cyfrowe zdjęcie RTG lub tomograf komputerowy
- ząb przed leczeniem musi być odpowiednio przygotowany – powinien mieć szczelnie odbudowane ściany, jeżeli nie jest to możliwe, ząb nie kwalifikuje się do leczenia
- podczas leczenia pacjent jest znieczulony, nie czuje bólu
- leczony ząb jest odizolowany od reszty jamy ustnej specjalną gumą – koferdamem
- podczas leczenia zawsze używamy mikroskopu oraz endometru
- przy użyciu narzędzi rotacyjnych, mechanicznie czyścimy wnętrze kanałów
Jak zadbać o ząb po leczeniu endodontycznym?
- korona zęba po leczeniu kanałowym bywa mocno osłabiona
- duży ubytek tkanek oraz brak ich odżywienia ze strony miazgi zwiększają ryzyko pęknięcia ściany zęba
- sposób rekonstrukcji korony zęba dobrany odpowiednio do stopnia zniszczenia korony zęba zwiększa odporność mechaniczą osłabionego zęba
- aby wzmocnić strukturę zęba po leczeniu kanałowym stosujemy: żywicę wzmacnianą włóknem szklanym, wkłady koronowo – korzeniowe z włókna szklanego lub z metalu, endokorony, nakłady, oraz korony protetyczne

Leczenie kanałowe Poznań
Leczenie endodontyczne stosuje się najczęściej u pacjentów, którzy mają głębokie ubytki w zębach powodujące zapalenie miazgi lub kiedy mamy do czynienia z obumarciem miazgi.
Jeżeli planowane jest założenie korony czy mostu, a konieczne jest leczenie kanałowe zęba, który ma być przykryty koroną, leczenie to wykonujemy zawsze przed przystąpieniem do szlifowania pod koronę.
Jeżeli istnieje możliwość wyleczenia zęba przez leczenie kanałowe, powinniśmy się na nie zdecydować zamiast usunąć ząb i zastępować go mostem czy implantem.
Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w leczeniu endodontycznym, jednak należy pamiętać, że to leczenie jest bardzo pracochłonne i nie zawsze możliwe do wykonania. Zawiłość kanałów w zębie i utrudnienia anatomiczne mogą blokować dostęp do chorego miejsca. W takich przypadkach może powstać zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i niekiedy konieczny jest zabieg resekcji wierzchołka korzenia.. Wyleczony ząb nie daje objawów niepożądanych. Zmiany cofają się, co widoczne jest na zdjęciu RTG.