Metamorfoza uśmiechu to marzenie wielu z nas. Uśmiech to nasza wizytówka. Często to on decyduje o tym jak inni nas odbierają. Piękne białe zęby są kojarzone ze zdrowiem oraz budzą same dobre skojarzenia, czego z pewnością nie można powiedzieć o zaniedbanym i niepełnym uzębieniu.

W naszej klinice Dentis Arte w Suchym Lesie pod Poznaniem, specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu stomatologicznym.

Tym wpisem chciałbym przybliżyć Państwu jakie są możliwości nowoczesnej stomatologii.

Protetyka to dział stomatologii skupiający się na odbudowie utraconych tkanek. Protezy stałe odbudowujące braki zębowe, czyli takie, których pacjent nie może samodzielnie usunąć z jamy ustnej, mogą opierać się na zębach pacjenta – licówki, korony oraz mosty lub na implantach – korony lub mosty na implantach. Pacjenci zainteresowani odbudową protetyczną zębów w naszym gabinecie Dentis Arte, podczas konsultacji najczęściej pytają o efekt końcowy oraz czas potrzebny na wykonanie metamorfozy. Niekiedy trafia się również Pacjent zainteresowany procesem technologicznym, którego efektem są korony, licówki czy mosty. W tym wpisie postaram się przybliżyć odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania dotyczące protetyki.

Konsultacja lekarska to podstawa

Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że fundamentem naszych działań są tkanki pacjenta. Kości, dziąsła, przyzębie, jakość oraz ilość tkanek zębów oraz ich położenie – to te elementy, które wyznaczają nam co możemy zrobić w danym przypadku oraz jakie są bezpieczne granice naszych działań. Wszystkie tkanki w jamie ustnej są niezwykle ważne dla osiągnięcia wspaniałego efektu estetycznego. Wiele możemy zmieniać, przebudowywać, jednak są pewne granice biologiczne, których nie należy przekraczać, gdyż mogłoby to odbić się na jakości i trwałości pracy. Każdy człowiek jest inny, ma inny zgryz, inne dziąsła, inne nawyki, w inny sposób i w różnym czasie stracił zęby. Dlatego przed podjęciem działań niezbędna jest konsultacja lekarska, podczas której wszystkie dane potrzebne do stworzenia idealnego dla konkretnego Pacjenta planu leczenia zostaną zebrane.

Licówki porcelanowe

Najmniej inwazyjną pracą protetyczną stałą są licówki porcelanowe. Efekty, jakie uzyskujemy stosując licówki są zdumiewające! Są to cienkie płytki z porcelany, które przyklejane są na stałe do oszlifowanych wcześniej zębów. Utrata tkanek podczas szlifowania jest minimalna, bowiem dotyczy jedynie widocznych powierzchni zębów, czyli policzkowej oraz żującej. Czasami ząb nie wymaga szlifowania przed użyciem licówki porcelanowej. Jakość tkanek zęba musi być jednak wysoka. Zęby, które utraciły dużą cześć tkanek, na przykład przez działanie próchnicy, kwalifikowane są częściej do szlifowania pod korony porcelanowe. Licówki porcelanowe mogą odbudowywać pojedyncze zęby lub całe łuki zębowe. Jeżeli problemem pacjenta jest pojedynczy przebarwiony po dawnym leczeniu kanałowym ząb lub też złamany fragment korony, wtedy po dokładnym określeniu koloru stosujemy pojedynczą licówkę. Z kolei jeśli przez lata na widocznych powierzchniach zębów powstało wiele wypełnień, które są często nieszczelne i przebarwione lub kształt i ustawienie zębów nie odpowiada ich właścicielowi, wtedy zakres naszych działań jest szerszy i przebudowujemy cały łuk zębowy. W takiej sytuacji kolor, kształt zębów, ich cechy charakterystyczne mogą być zaprojektowane przez nasz zespół zgodnie z oczekiwaniami Pacjenta. Takie działanie przynosi spektakularne efekty.

Korony i mosty porcelanowe

Korony porcelanowe, w odróżnieniu od licówek, wymagają oszlifowania wszystkich powierzchni zęba. Efekt estetyczny, jaki możemy osiągnąć przez zastosowanie koron pełnoceramicznych z porcelany lub na podbudowie z cyrkonu jest równie naturalny jak przy użyciu licówek porcelanowych. W zasadzie ich zastosowanie jest podyktowane gorszą jakością tkanek niż w przypadku licówek.

Mosty porcelanowe pozwalają na odbudowę brakującego zęba poprzez oszlifowanie zębów sąsiadujących z ubytkiem i osadzeniem na nich mostu, czyli jakby złączonych ze sobą koron. Mosty zębowe, podobnie jak korony mogą być zbudowane z podbudowy metalowej, pokrytej porcelaną, jednak aby uzyskać naturalny i wysoce estetyczny efekt, stosujemy mosty na bazie z tlenku cyrkonu licowanego porcelaną. Uzupełnienia pełnoceramiczne, mimo nieco wyższej ceny, są obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez naszych pacjentów. Świadomość wyższej estetyki uśmiechu i faktu, że korony czy mosty wyglądają po prostu naturalnie jest dla większości najważniejsza. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że korony czy mosty z założenia mają służyć wiele lat. Przy dobrej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach kontrolnych, rozwiązania protetyczne oferowane obecnie są bardzo trwałym rozwiązaniem.

Implanty zębowe

Stosowanie implantów zębowych pozwala na rekonstrukcję całych łuków zębowych ale i pojedynczych braków w uzębieniu.

Pojedyncze braki zębowe.

Obecnie, implanty to bardzo często stosowane rozwiązanie umożliwiające odbudowę utraconego uzębienia. Gdy z jakiegoś powodu pacjent traci swój pierwszy ząb, w naszej praktyce jeszcze przed zaplanowaniem ekstrakcji rozmawiamy o możliwych rozwiązaniach odbudowujących brak. Już od utraty pierwszego zęba rozpoczyna się kaskada postępujących nieustannie zmian prowadzących do zaburzeń w zgryzie, utraty tkanek zębów, zaniku kości. Stąd taki brak należy zaopatrzyć stosując implant zębowy lub most. Stosowanie implantów przy pojedynczym braku zębowym to z wielu względów lepsze rozwiązanie niż most. Poza faktem, że ogranicza zanik kości i nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, utrzymanie higieny jest łatwiejsze, również estetyka jest bardziej zbliżona do naturalnej. Utrata tkanki kostnej po usunięciu zęba postępuje na tyle dynamicznie, że wszczepienie implantu należy zaplanować jak najszybciej po usunięciu zęba. Jeżeli to tylko możliwe, implant wprowadzamy do kości na jednym zabiegu, tuż po ekstrakcji zęba. IMPLANTACJA NATYCHMIASTOWA, bo tak nazywa się ta procedura, minimalizuje zanik kości wyrostka zębodołowego. Jeżeli implantacja natychmiastowa nie jest możliwa, odraczamy ją i wszczepiamy implant zazwyczaj po 3 miesiącach od ekstrakcji, odpowiednio zaopatrując kość, by ochronić ją przed zanikiem. Po wprowadzeniu implantu, jeżeli warunki kostne pacjenta na to pozwalają, możemy zastosować obciążenie natychmiastowe, czyli osadzić koronę na świeżo wprowadzonym implancie. W większości przypadków stosujemy jednak prace tymczasowe kamuflujące brak zębowy, a pracę ostateczną na implancie wykonujemy dopiero gdy dojdzie do osteointegracji, czyli trwałego połączenia implantu z kością. Proces trwa od 3 do 6 miesięcy.

Rozległe braki zębowe

Metamorfoza uśmiechu to również marzenie osób cierpiących z powodu niedoskonałości swojego uzębienia spowodowanej licznymi brakami zębowymi. W naszym otoczeniu jest mnóstwo osób, które w pewnym momencie życia przestały się uśmiechać, gdyż braki zębowe eksponowane podczas uśmiechu były zbyt krępujące. Rozwiązania protetyczne ruchome, utrzymywane na zębach, czyli takie które należy wyjmować z jamy ustnej kilka razy dziennie do czynności higienicznych, często nie odbudowują estetyki uśmiechu na satysfakcjonującym poziomie. W wielu przypadkach jedyną możliwością aby przywrócić estetyczny uśmiech oraz komfort podczas spożywania pokarmów jest użycie implantów.

Niezwykle często odwiedzają nas pacjenci, którzy nie mają zębów trzonowych. Są to największe zęby, w żuchwie mają dwa a w szczęce trzy korzenie. Potrafią przenosić naprawdę duże siły podczas żucia. Gdy ich zabraknie, pozostałe zęby muszą przejąć ich funkcję podczas aktu żucia i stają się przeciążone. Takie nadmierne obciążenie z czasem prowadzi do rozchwiania lub nadmiernego starcia tkanek zęba.

Jeżeli pacjent zgłosi się na leczenie w odpowiednim czasie, możemy odbudować zgryz poprzez uzupełnienie braków implantami. Procedura wygląda wtedy podobnie jak przy pojedynczych brakach. Jednak jeżeli pacjent przez dłuższy czas użytkował protezę ruchomą lub, co gorsza, nie posiadał żadnego uzupełnienia protetycznego, wtedy najczęściej należy przeprowadzić kompleksową odbudowę zgryzu, gdyż starcie pozostałych zębów spowodowało obniżenie całego dolnego piętra twarzy. Cała procedura opiera się na odpowiednim planowaniu. Po wszczepieniu implantów w odpowiednich pozycjach, ich zintegrowaniu z kością, wraz z koronami opartymi na implantach, odbudowujemy starte zęby, często stosując także korony. Takie metamorfozy zabierają sporo czasu, wymagają dokładnego planowania i cierpliwości od pacjenta oraz wiedzy i doświadczenia od lekarza, jednak przynoszą ogromną satysfakcję obu stronom. Zmiana wyglądu twarzy po gruntownej przebudowie uzębienia jest spektakularna.

Odbudowa całego łuku zębowego przy pomocy implantów

Odmiennego postępowania wymaga sytuacja, gdy pacjent nie posiada już zębów lub zęby, które posiada są w złym stanie i należy je usunąć.
W takiej sytuacji poza możliwością wykonania pracy ruchomej – wyjmowanej z ust, możemy wykonać pracę stałą opartą na implantach. Takiego uzupełnienia protetycznego nie można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej, jest to możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Prace stałe mocowane na implantach wymagają wprowadzenia zazwyczaj od 5 – 7 implantów, co jest uzależnione od warunków kostnych pacjenta.

Cyfrowe planowanie uśmiechu

Nie da się ukryć, że postęp technologiczny w stomatologii postępuje niezwykle szybko. W Dentis Arte już od kilku lat stosujemy cyfrowe protokoły, które ułatwiają nam planowanie przyszłych prac protetycznych, pozwalają na większą przewidywalność naszych działań oraz zwiększają precyzję.

Projekt przyszłego uzębienia jest ustalany z laboratorium techniki dentystycznej na podstawie zdjęć pacjenta. Wielkość i kształt zębów jest dopasowany do wyglądu twarzy. Standardem naszych działań jest wykorzystanie skanera wewnątrzustnego, który pozwala stworzyć trójwymiarowy model zębów pacjenta. Takie „cyfrowe wyciski” są zdecydowanie bardziej precyzyjne od analogowych – opartych na masach wyciskowych, czyniąc naszą pracę jeszcze bardziej precyzyjną.

Mam nadzieję, że tym wpisem przybliżyłem Państwu możliwości nowoczesnej stomatologii. Serdecznie zapraszamy na konsultację protetyczną, podczas której zaprezentujemy możliwości dla konkretnego przypadku oraz przygotujemy plan leczenia z dokładnym kosztorysem.