Wirus SARS-CoV-2 negatywnie wpłynął na możliwość korzystania z usług lekarzy, w tym stomatologów. Wizyta u dentysty w pandemii nie musi być jednak problematyczna. Zwłaszcza, gdy wybierzesz odpowiednich specjalistów, którzy przestrzegają wszystkich środków ostrożności i obowiązujących zasad higieny. Podczas wizyty u dentysty w dobie COVID19 pacjenci również muszą stosować dodatkowe zabezpieczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Wizyta u dentysty w czasach COVID19 – jak przebiega?

Jako, że wirus SARS-coV-2 przenosi się drogą kropelkową, dentyści są najbardziej narażeni na kontakt z zarazkami. Dlatego właśnie muszą przestrzegać restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa i stosować odpowiednie środki ochronne. W ich skład wchodzi specjalistyczna odzież, w tym fartuchy, przyłbice lub maski oraz rękawice. 

Podczas wizyty u dentysty w pandemii ogromną rolę odgrywają też zabiegi oczyszczające lokal z wirusów, grzybów i bakterii. W dobrych gabinetach stomatologicznych stosuje się profesjonalne systemy jonizacji powietrza, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Ponadto wszystkie elementy, z jakimi mają styczność pacjenci i lekarze, w tym fotel, fronty szafek i blaty, są dezynfekowane płynami z wysoką zawartością alkoholu. 

Wizyta u dentysty w dobie COVID19 zobowiązuje też pacjenta do noszenia maseczki w poczekalni. Tuż przed wejściem do gabinetu musi on wypełnić ankietę, która dotyczy jego aktualnego stanu zdrowia, niedawno odbytych podróży oraz kontaktu z zarażonymi. W większości przypadków w trakcie wizyty u dentysty w pandemii obowiązkowe jest także zmierzenie temperatury. 

Stomatolodzy wdrażają też dodatkowe zabezpieczenia, na przykład wykonują zabieg w koferdamie – specjalnej gumie, która izoluje ząb od jamy ustnej. Dzięki temu powstały aerozol wodny nie zawiera już śliny pacjenta. 

wizyta u dentysty w pandemii

O czym musi pamiętać pacjent w trakcie wizyty u dentysty w pandemii?

Pacjent powinien zachować jak największe środki ostrożności przed spotkaniem ze stomatologiem. Warto ograniczyć korzystanie ze wspólnych pomieszczeń, na przykład z toalety. Najlepiej też przychodzić na wizytę punktualnie, aby jak najmniej czasu spędzić w najintensywniej uczęszczanej poczekalni.

Wizyta u dentysty w dobie COVID19 zobowiązuje też do zakładania maseczek przez pacjentów i noszenia ich do momentu wejścia do gabinetu. Ważne, by każdy miał przy sobie środki do ochrony osobistej, takie jak rękawiczki jednorazowe. Warto ograniczyć dotykanie jakichkolwiek powierzchni, a razie niepokojących symptomów na przykład kaszlu, duszności lub złego samopoczucia od razu poinformować o nich pracowników lokalu. 

Zachowanie środków ostrożności podczas wizyty u dentysty w dobie COVID19 ma wpływ na życie innych pacjentów i stomatologów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odgórnych zasad panujących w gabinecie.