Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w trakcie ciąży można zakładać implanty zębowe. W końcu każdy marzy o zdrowym, zadbanym i pięknym uśmiechu. Niestety, w praktyce wygląda to tak, że ciężarne panie powinny wstrzymać się z zabiegami tego typu do czasu po porodzie. Dlaczego implanty zębowe w ciąży to zły pomysł? I czy dotyczy to każdej ciężarnej kobiety? 

Implanty zębowe w ciąży – dlaczego nie?

W trakcie ciąży zmiany w organizmie kobiety są naprawdę ogromne. Nie tylko serce powiększa się o około 12%, ale też dochodzi do intensywnej produkcji hormonów. I właśnie przez to zabieg zakładania implantów zębowych w ciąży nie jest zalecany. Zmiany hormonalne mogłyby negatywnie wpłynąć na gojenie się ran. Jednak to niejedyne przeciwwskazanie. Jakie jeszcze wymieniają specjaliści?

Przede wszystkim wykonywanie zdjęć rentgenowskich kobiecie ciężarnej nie jest rekomendowane. Rozwijający się płód jest wrażliwy na oddziaływanie promieniowania. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach rozwoju dziecka nawet jego minimalna dawka bywa niebezpieczna. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia układu nerwowego płodu, a nawet poronienia. Chociaż napromieniowanie w radiologii stomatologicznej jest bardzo małe, nie można osobiście szacować, że równe zeru.

Tak więc zakładanie implantów zębowych w ciąży nie jest uznawane za naglące i nie ratuje bezpośrednio życia. Ten zabieg nie musi być wykonywany pilnie. Warto więc spokojnie poczekać do czasu po porodzie, by bezpiecznie i skutecznie zadbać o uzębienie.

Kolejna kwestia dotyczy antybiotykoterapii. Jest ona często niezbędna po zabiegu zakładania implanta. Takie lekarstwa również obciążają organizm. Ponadto niektóre środki także mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu – na przykład sulfonamidy lub tetracykliny w okresie prenatalnym. Stosowanie antybiotyków w ciąży musi więc być ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków.

implanty zębowe w ciąży

Jak zadbać o uzębienie w ciąży?

Tak naprawdę o uzębienie należy zadbać przed zajściem w planowaną ciążę. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz częste wizyty kontrolne u dentysty to zazwyczaj gwarancja zdrowych i zadbanych zębów przez cały okres ciążowy. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów z uzębieniem warto zgłosić się do specjalistów jak najszybciej.

Jeśli jednak w trakcie ciąży pojawiają się niekomfortowe nieprawidłowości w jamie ustnej, wizyta u dentysty jest wskazana. Będzie on mógł określić źródło problemu i wydać odpowiednie zalecenia. Może i zakładanie implantów w ciąży nie jest w większości przypadków możliwe, ale kontrola uzębienia nie zaszkodzi.

Warto też wiedzieć, że u około 80% kobiet w ciąży występuje zapalenie dziąseł z powodu zmian hormonalnych. Zazwyczaj mija ono po porodzie. Podstawą jest jednak dbanie o higienę jamy ustnej i zasięganie porady dentysty, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jakie jeszcze są przeciwwskazania do zakładania implantów?

Przeciwwskazania do zakładania implantów obejmują jeszcze kilka innych grup niż kobiety w ciąży. Kogo dotyczą?

  • Dzieci i nastolatkowie – u młodszych pacjentów zakładanie implantów jest zabronione ze względu na rozwój tkanek kostnych. Pierwszy zabieg zazwyczaj może być przeprowadzony około 17-18 roku życia. O ostatecznych predyspozycjach decyduje specjalista – czasami pacjent musi mieć nawet ponad 25 lat.
  • Choroby – w tym nieustabilizowana cukrzyca, schorzenia szpiku kostnego, wady serca, choroba Parkinsona i nowotwory. Przykładowo nieustabilizowana cukrzyca zazwyczaj powoduje, że rany nie goją się prawidłowo, co uniemożliwia skuteczne wszczepienie implanta. Każdy zabieg należy najpierw skonsultować z lekarzem.
  • Przeciwwskazania miejscowe – takie jak stany zapalne błon śluzowych, czy też za mało miejsca w jamie ustnej na wykonanie korony. 

Przed wstawianiem implantu konieczne jest wykonanie szeregu badań. Należy do nich wspomniane RTG, a nierzadko tomografia komputerowa. Warto więc zgłosić się do odpowiedniego ośrodka stomatologicznego i kompleksowo zaplanować założenie implantu. Zapraszamy do Dentisarte!