Licówki kompozytowe to cienkie i płaskie nakładki, które dopasowuje się do zewnętrznej strony zębów. Licówki stosuje się do estetycznej poprawy wyglądu uzębienia na przykład w przypadku ukruszenia zęba lub przebarwień. Jednak jeśli chodzi o duże uszczerbki stosuje się wtedy inne rozwiązanie protetyczne jakim są korony zębowe.

Jakie są rodzaje licówek?

Istnieją dwa najbardziej znane rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe. Jak można się spodziewać po nazwie, licówki porcelanowe są wykonane z porcelany pasującej do koloru zębów. Dzięki licówkom porcelanowym możemy uzyskać bardzo naturalny wygląd zębów. Licówki kompozytowe wykonane są z innego materiału, ale oczywiście również dobiera się kolor dla uzyskania spójnego wyglądu.

Licówki kompozytowe są wykonywane przez dentystę na miejscu i praktycznie od ręki, licówki porcelanowe wysyłane są do specjalistycznego laboratorium gdzie wytwarzane są warstwa po warstwie. W DentisArte nie musisz się martwić o jakość wykonania, posiadamy wieloletnie doświadczenie protetyczne i implantologiczne. Wykonane przez nas licówki kompozytowe mają piękny naturalny wygląd i zawsze idealnie pasują do uzębienia Pacjenta. 

Niestety oba rodzaje licówek posiadają swoje zalety i wady. Dlatego właśnie ważna jest opinia specjalisty, który powinien zadecydować jakie wyjście będzie najlepsze dla tego konkretnego przypadku. 

Rodzaje licówek kompozytowych

Stomatolog może zaoferować wybór pomiędzy dwoma rodzajami licówek: bezpośrednie licówki kompozytowe i pośrednie licówki kompozytowe.

 • Bezpośrednie licówki kompozytowe

Bezpośrednie licówki kompozytowe to licówki wykonane z kompozytowego materiału żywicznego nakładanego bezpośrednio na zęby. Dentysta nie musi długo przygotowywać zębów do aplikacji takich licówek, a cały proces jest uważany za minimalnie inwazyjny.

 • Pośrednie licówki kompozytowe

Główną różnicą między bezpośrednimi a pośrednimi licówkami kompozytowymi jest proces nakładania – a nie faktyczny materiał. Zęby są przygotowane tak, jak w przypadku bezpośrednich licówek kompozytowych, ale same licówki są wykonane na zamówienie w gabinecie dentystycznym lub w laboratorium. Pośrednie licówki kompozytowe są w stanie wytrzymać więcej otarć i są zdecydowanie bardziej odporne na pęknięcia. Jednak zwykle kosztują więcej niż bezpośrednie licówki kompozytowe.

Kto może mieć założone licówki kompozytowe?

Licówki są idealnym rozwiązaniem dla wszelkich problemów estetycznych takich ja uszczerbki, przebarwienia czy asymetrie itp. Licówki pokrywają przednią część zębów, ale w rzeczywistości różnią się od koron , które pokrywają cały ząb – tył i przód. Korony również wymagają większego przygotowania zęba.

Jeśli zęby są w stosunkowo dobrym stanie, ale chcesz zmienić delikatnie ich wygląd w tym ich kształt lub kolor, licówki mogą być dobrym wyborem. Korony są zwykle używane tylko w przypadku bardziej uszkodzonych zębów. 

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe są wykonane na zamówienie z porcelany. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule “Licówki porcelanowe”. 

Licówki kompozytowe, a porcelanowe

Oba rodzaje licówek mają swoje zalety i wady. Przed dokonaniem wyboru będziesz musiał dokładnie rozważyć zalety i wady.

Zalety licówek kompozytowych

 • niższy koszt,
 • krótszy proces aplikacji w przypadku licówek bezpośrednich,
 • możliwość zatuszowania wielu problemów estetycznych, w tym zniekształconych zęby, przebarwień i innych wad.

  Wady licówek kompozytowych
 • materiał jest słabszy niż porcelana i może pękać,
 • jest szansa, że będą musiały być wymieniane lub naprawiane częściej niż licówki porcelanowe.


  Zalety licówek porcelanowych

 • trwalsze ze względu na mocniejszy materiał,
 • tworzone na zamówienie pod danego pacjenta,
 • zapewnia bardziej naturalny wygląd

Wady licówek porcelanowych

 • najdroższy rodzaj licówek,
 • proces aplikacyjny wymaga więcej niż jednej wizyty,

Jak wygląda proces zakładania licówek kompozytowych?

Proces zakładania licówki kompozytowej zaczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów i przygotowania ich do zabiegu. Dentysta może być zmuszony usunąć cienką warstwę szkliwa, aby materiał  poprawnie przykleił się do zębów. Po tym kroku proces będzie się nieco różnić w zależności od tego, czy będą to licówki kompozytowe bezpośrednie, pośrednie czy porcelanowe.

Przed założeniem licówek dentysta wyszlifuje szkliwo zębów, aby przygotować ząb do przyklejenia licówki. Następnie nakłada się klej i dokłada cienką licówkę dociskając i utrwalając materiał specjalną lampą. Następnie można wszystko wypolerować i dostosować do pozostałych zębów.

Jak długo wytrzymują licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są dziś uważane za bardziej wytrzymałe niż jeszcze kilka lat temu. Ich żywotność szacuje się średnio od 5 do 7 lat. Następnie wystarczy udać się do stomatologa i wymienić licówki. To stosunkowo niewielki czas w porównaniu do licówek porcelanowych, które wytrzymują co najmniej 10 lub 15 lat. Jednak ich kondycja w dużej mierze zależy od odpowiedniej higieny i dbania o uzębienie. 

Po nałożeniu licówek zauważysz znaczną różnicę w wyglądzie zębów, dlatego jeśli rozważasz taką opcje umów się do nas na pierwszą wizytę. Opowiemy dokładnie jak wygląda ten proces i jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.