Licówki porcelanowe to cienkie płytki ceramiczne o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej. Przynoszą one niesamowity efekt estetyczny w stosunkowo krótkim czasie. Licówki wykonane zgodnie z nowoczesnymi standardami wymagają minimalnego szlifowania przedniej powierzchni zębów – około 0,5 mm. Są przymocowane do zębów przy pomocy specjalnego cementu tworzącego trwałe i mocne połączenie.

Licówki porcelanowe Poznań

Licówki pozwalają na zmianę kształtu zębów, ich koloru, ustawienia, dzięki nim możemy stworzyć uśmiech idealny! Cieniutkie płytki z porcelany, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, można idealnie dopasować do zębów pacjenta. Potrafimy nadać im kolor, stopień nasycenia, przezierność a także charakterystyczne cechy zębów jak przebarwienia czy pęknięcia szkliwa, co powoduje, że w sposób idealny naśladują naturalne uzębienie.
W naszym gabinecie nie stosujemy prefabrykowanych licówek kompozytowych. Są one tańsze niż te porcelanowe, jednak ich jakość i efekt estetyczny po ich zastosowaniu są w naszej ocenie niezadowalające. Licówki wykonujemy indywidualnie dla każdego pacjenta z najlepszego do tego celu materiału – porcelany. Możemy przebudowywać całe uśmiechy przy pomocy licówek ale również pojedyncze zęby, np. mocno przebarwione. Dzięki naturalnemu wyglądowi i trwałości, licówki porcelanowe należą do najczęściej stosowanych przez nas procedur w stomatologii estetycznej. Ponieważ licówki dają możliwość stworzenia zębów oczekiwanych przez pacjenta pod względem kształtu, ich ustawienia jak i koloru, wybierając ten pojedynczy zabieg, pacjenci mogą cieszyć się efektami jak po wybielaniu zębów i leczeniu ortodontycznym.

Historia licówek

Chociaż zainteresowanie pacjentów stomatologią estetyczną, w tym licówkami stale rośnie, warto mieć świadomość, że ich początek miał miejsce prawie sto lat temu w początkach przemysłu filmowego. Pod koniec lat dwudziestych dr Charles Pincus, słynny hollywoodzki dentysta, wymyślił licówki jako sposób na upiększenie i powiększenie uśmiechów aktorów i aktorek na ekranie. Obdarował ich olśniewającym uśmiechem, który szybko stał się znakiem rozpoznawczym hollywoodzkiego piękna. Jednak brakowało mu technologii trwałego mocowania porcelany. Pod koniec lat 60. XX wieku dr Michael Bunocore rozpoczął współczesną erę stomatologii estetycznej. Zastosował techniki do nanoszenia porcelanowych oklein. Licówki porcelanowe Poznań. W ciągu ostatnich 30 lat rozwój technologii dentystycznych sprawił, że licówki porcelanowe stały się bardziej naturalne i wygodne niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe rodzaje porcelany są mocniejsze i odbijają światło podobnie jak naturalne szkliwo zębów.
Wysokiej jakości materiały kompozytowe pozwalają na tworzenie estetycznych uzupełnień tymczasowych na czas wytworzenia docelowych licówek. Dodatkowo, inne zaawansowane zabiegi stomatologiczne, takie jak wybielanie zębów czy korony dentystyczne lub korony na implantach zębowych mogą być łączone z licówkami, aby zapewnić pacjentom kompleksowe efekty kosmetyczne i naprawdę olśniewający uśmiech. Często po zaopatrzeniu braków wśród zębów bocznych przez zastosowanie implantów lub mostów, nasi pacjenci widząc możliwości estetyczne jakie dają odbudowy z porcelany, pragną poprawić wygląd swego uśmiechu przy pomocy licówek.

Kiedy stosuje się licówki porcelanowe?

– w celu poprawy kształtu zębów
– w celu eliminacji przestrzeni – szpar między zębami
– przy odbudowie startych zębów
– przy lekko zrotowanych zębach
– gdy pojawiają się trwałe przebarwienia lub pęknięcia szkliwa
– aby przywrócić utracone tkanki zębom po urazie
Pierwszy etap – konsultacja
Przed oszlifowaniem zębów pod licówki, konieczna jest wizyta konsultacyjna. Pacjent musi określić swoje wymagania odnośnie nowego uśmiechu, lekarz z kolei musi przeprowadzić badanie jamy ustnej oraz określić czy to właśnie licówki są optymalnym rozwiązaniem aby stworzyć uśmiech o jakim marzy pacjent. Dobry stan przyzębia, dobra higiena, wyleczone pozostałe zęby to konieczność przed przystąpieniem do zabiegu. Oczekiwania pacjenta związane z kolorem licówek powinny być określone na konsultacji, gdyż niekiedy, zanim zęby zostaną oszlifowane należy przeprowadzić wybielanie aby zęby, które nie będą zaopatrzone w licówki nie odróżniały się od licówek kolorem. Dodatkową możliwością jest stworzenie na modelu zębów pacjenta przykładowych licówek z wosku. Takie rozwiązanie może uświadomić pacjentowi jaki może być kształt jego przyszłych licówek zanim podejmie ostateczną decyzję o zabiegu. Ułatwia to dodatkowo komunikację między pacjentem a lekarzem oraz między lekarzem a laboratorium technicznym.

Kto nie powinien zakładać licówek?

Jak wspomniano powyżej, pacjenci muszą mieć zdrowe zęby i dziąsła, aby kwalifikować się do licówek. Należy mieć świadomość, że braki w uzębieniu, nawet w miejscach oddalonych od planowanych licówek, mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Zgryz musi być pełny, każdy brak zębowy odbija się w postaci przeciążenia sąsiednich zębów i może skutkować pękaniem licówek. Pacjenci, którzy obserwują mocne starcie własnych zębów przednich, chcąc poprawić ich estetykę licówkami, powinni wiedzieć, że utrata tkanek zębów w wymiarze pionowym na skutek starcia występuje również wśród pozostałych zębów. W takich przypadkach konieczne jest w pierwszym etapie odbudowanie stref bocznych zgryzu jednocześnie podnosząc jego wysokość. Dopiero wtedy pojawia się możliwość odbudowy zębów przednich przy użyciu licówek.

Jak wygląda zabieg założenia licówek?

Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, nadchodzi czas aby umówić się na termin szlifowania. W zależności od ilości planowanych licówek, trzeba zarezerwować odpowiednią ilość czasu, o której pacjent jest poinformowany podczas wizyty konsultacyjnej. W naszym gabinecie zwracamy szczególną uwagę na komfort pacjenta, więc podczas długo trwających zabiegów poduszka pod głową staje się bardziej istotna niż zwykle a film odtwarzany dla pacjenta czy słuchawki na uszach pozwalają odwrócić uwagę od trwającego zabiegu. Po znieczuleniu można przystąpić do preparacji. Lekarz musi oszlifować w odpowiedni sposób przednie powierzchnie zębów. Jest to niezwykle ważna procedura, wymagająca dużego skupienia i doświadczenia. Szlif musi być ograniczony do minimum, jednocześnie będąc niezwykle precyzyjnym, aby laboratorium techniczne nie miało problemu z odczytaniem późniejszego wycisku. W Dentis Arte mamy duże doświadczenie w szlifowaniu zębów pod licówki. Precyzję naszych działań wspieramy mikroskopem zabiegowym, który w znacznym stopniu wpływa na precyzyjne dopasowanie licówki do zęba. Poza trwałością pracy ma to również wpływ na komfort pacjenta. Dzięki precyzji działań lekarza, pracownia protetyczna wykonuje prace, które idealnie pasują do zębów, ryzyko złego dopasowania pracy jest minimalne a co za tym idzie nie marnujemy czasu na korekty prac czy robienie ich od nowa.
Po oszlifowaniu zębów przychodzi pora na wyciski. Jest to niezwykle istotny element naszej pracy, bowiem 100 % informacji, jakie otrzymuje od lekarza laboratorium techniczne na temat kształtu oraz powierzchni zębów jest zapisane właśnie na wycisku. Od jego jakości zależy precyzja pracy jaką wykona laboratorium. Tu ważną rolę odgrywa rodzaj masy wyciskowej i sposób jej zarabiania. Najlepiej przygotowaną masę wyciskową można uzyskać stosując specjalny mieszalnik do mas. Tak przygotowana masa ma zawsze taki sam czas wiązania i jednorodną konsystencję. To pozwala lekarzowi działać w przewidywalny i powtarzalny sposób. Właściwie dobrany typ masy ma również ogromne znaczenie. Rynek oferuje wiele rodzajów mas, które różnią się od siebie składem, czasem wiązania, dokładnością odwzorowania struktur anatomicznych, twardością a nawet kolorem oraz zapachem. Ważne, aby wycisk został wykonany odpowiednio dobraną do procedury masą.
Po pobraniu wycisków lekarz przystępuje do wykonania tymczasowych licówek, które osłonią oszlifowane zęby na czas wykonania ostatecznej pracy. Eliminuje to ryzyko nadwrażliwości oraz przywraca estetyczny wygląd oszlifowanym zębom. Tymczasowa odbudowa jest wykonana z kompozytu światłoutwardzalnego. Jest to wytrzymały i estetyczny materiał, jednak pacjent musi spożywać pokarmy nieco ostrożniej niż zwykle aby zapobiec odklejeniu się tymczasowej licówki kompozytowej. Połączenie tego materiału z zębem pacjenta musi być słabsze niż standardowo przyklejany kompozyt, inaczej niemożliwe by było jego usunięcie bez naruszenia struktury zęba.
Kolejna wizyta to osadzanie ostatecznych licówek porcelanowych. Są one przytwierdzane do zębów przy pomocy cementów tworzących bardzo mocne połączenie z tkankami zębów, charakteryzujących się także dużą estetyką. Występują różne ich kolory, także bezbarwne, by jak najlepiej je dopasować. Przed zacementowaniem licówek porcelanowych, lekarz usuwa te tymczasowe, oczyszcza zęby i nakłada na nie środki zwiększające siłę wiązania cementu. Po osadzeniu wszystkich licówek i związaniu cementu do ich mocowania, stomatolog dokładnie oczyszcza okolicę z resztek kleju i sprawdza czy podczas ruchów żuchwy nie dochodzi do nadmiernego obciążenia nowo zacementowanych licówek.
Mimo coraz większego zainteresowania stomatologią estetyczną, w tym licówkami porcelanowymi, nadal wielu pacjentów ma obawy związane z zabiegiem. Często wynikają one z braku wystarczającej wiedzy na temat techniki zabiegu lub niewłaściwego jej źródła.
Serdecznie zapraszamy na konsultację protetyczną do Dentis Arte w Suchym Lesie pod Poznaniem. Z pewnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania związane z zabiegiem oraz zaproponujemy różne możliwości rozwiązania problemu. Dzięki takiemu spotkaniu pacjent rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące przyszłego leczenia, zaznajamia się z metodami jakie w jego przypadku możemy zastosować. Badanie rentgenowskie, które często jest konieczne przed przystąpieniem do procedur protetycznych, wykonujemy na miejscu w naszym gabinecie. Odpowiednia diagnostyka i plan leczenia to podstawa długotrwałego efektu naszych działań i uśmiechu pacjenta.